Palm OS Desktop HOGYAN

Sean Buckley

David H. Silber [email protected] - Eredeti változat

v2.0.1, 2002. március 3.


Tartalomjegyzék
1. Bevezetés
1.1. A FELELŐSSÉG TELJES KIZÁRÁSA
1.2. A leírás új változatai
1.3. Jelentősebb változások
1.4. Szerzői jog és licenc
1.5. Magyar fordítás
2. PC-hez kapcsolódás
2.1. Soros kapcsolat
2.2. Devfs eszköznevek
2.3. USB csatlakozás
2.4. Infravörös kapcsolat
2.5. Hálózatos csatlakozás
3. A pilot-link alkalmazáscsomag
3.1. A pilot-link szoftver telepítése
3.2. A pilot-link használata
4. Coldsync
4.1. A coldsync telepítése
4.2. A coldsync használata
5. Munkaasztali alkalmazások
5.1. JPilot
5.2. Gnome-pilot
5.3. Evolution
5.4. KPilot
5.5. XNotesPlus
5.6. WMSync
6. Egyéb szoftverek
6.1. A Pyrite Projekt
6.2. MalSync
6.3. A PalmPix dekóder
A. Melléklet
A.1. Források
A.2. a Palm OS rendszert használó eszközök
A.3. A Palm OS eszközök története.

1. Bevezetés

Ez a leírás a PalmOS alapú PDA gépek Linuxot futtató számítógépekhez való kapcsolódását, valamint a helyi alkalmazásokkal való szinkronizációját mutatja be.


1.3. Jelentősebb változások

A leírást eredetileg Palm HOGYANnak hívták. A jelentősebb változásokat az alábbiakban részletezem.

Verziótörténet
Verzió: 2.0.12002.03.03
Különböző, általam még nem is hallott szoftverekkel kapcsolatos információk hozzáadása miután visszajelzéseket kaptam a 2.0.0 verzióról.
Verzió: 2.0.02002.01.06
Jelentősebb újraírása az USB csatlakozás, valamint a legújabb PalmOS eszközök fejezeteknek.
Verzió: 1.1.11999.02.28
David Silber által karbantartott legutolsó változat.


1.5. Magyar fordítás

A magyar fordítást Horváth Albert készítette (2002.07.07). A lektorálást Daczi László végezte el (2003.07.19). A fordítás javítva (R1) 2003.09.25.-én. Bármilyen fordítással kapcsolatos észrevételt a [email protected] címre küldjetek. A dokumentum legfrissebb változata megtalálható a Magyar Linux Dokumentációs Projekt honlapján.


2. PC-hez kapcsolódás

A PDA Linux alatti futtatásához az első lépés az, hogy a PC-hez csatlakoztasd azt. Egészen mostanáig az összes PalmOS alapú eszköz soros kábelen keresztül csatlakozott. A legújabb eszközök USB portot használnak, és néhány infravörös csatlakozót is használhat.

Egy másik fejlesztés lehetővé teszi, hogy a PDA fizikailag a hálózat egy gépéhez csatlakozzon, de egy másik géppel szinkronizáljuk távolról.


2.1. Soros kapcsolat

Pillanatnyilag a soros csatlakozás a legegyszerűbb módja annak, hogy a PDA géped a PC-hez csatlakoztasd. Egyszerűen csatlakoztasd a bölcsőt (a bölcső a PDA összetett dokkolóegysége - a lektor) a soros portba, majd hivatkozz arra a portra a coldsync vagy a pilot-link alkalmazás használatakor. A soros kapcsolat lassú, de megvan az az előnye, hogy kipróbált és letesztelt. Bármely Palm OS eszközzel működik, melyhez kapható soros kábel. A soros bölcsők és kábelek tartozékként kaphatóak a Palm PDA gépekhez, azokat is beleértve, melyek eleve USB bölcsővel kerülnek forgalomba.

Az egyszerűség kedvéért hozz létre egy eszközt, melyet /dev/pilot nevezel el és a soros kapura mutat. A pilot-link alkalmazás alapértelmezetten ezt az eszközt használja. Szóval, ha létezik ez a hivatkozás, akkor megspórolhatod, hogy a program futtatásakor minden egyes alkalommal beírd ezt a sort.

A hivatkozás létrehozásához lépj be root felhasználóként és írd be a következő parancsot:

ln -s /dev/ttyS0 /dev/pilot

Helyettesítsd a /dev/ttyS0 azzal a soros kapuval, melyre csatlakoztattad a PDA gépet. Az eszköz neve /dev/ttyS0 a COM1-re utal a DOS/Windows terminológia szerint, a /dev/ttyS1 a COM2, és így tovább.

Meg kell arról is győződnöd, hogy van írási jogod a soros kapura. Egy önálló munkaállomáson úgy is beállíthatod a jogosultságokat, hogy a kapuhoz globális hozzáférést rendelsz. Root felhasználóként írd be a következő parancsot:

chmod a+rw /dev/ttyS0

Nagyobb biztonságot lehet elérni a csoportjogok használatával. Állítsd be a csoport jogait írás/olvasásra és add hozzá a megfelelő személyeket a csoport felhasználólistájához (lásd man group). (TEENDŐ: Részletesebben elmagyarázni).


2.3. USB csatlakozás

A Palm eszközök USB porton keresztül történő elérése meglehetősen új. A Handspring Visort úgy tűnik jól támogatják, és jól együttműködik a pilot-link alkalmazással. Jelenleg a Palm m500 sorozat kizárólag a coldsync-kel működik, bár a pilot-link alatti támogatás aktív fejlesztés alatt áll. Frissítés: A pilot-link jelenlegi fejlesztői változata 0.10.x, már támogatja az USB eszközöket Részletesebben lásd a pilot-link fejezetben.

Bármilyen USB eszköz Linux alatti használatához, a kernelnek támogatnia kell az USB-t. Szükséged lesz még az ehhez tartozó modulokra is. A legújabb Linux disztribúciók már alapértelmezetten támogatják az USB-t (TEENDŐ: Ellenőrizni a disztribúciókat az alapbeállításokkal). A rendszered ellenőrzéséhez, root felhasználóként írd be a következő sort:

modprobe visor

Ha a parancs hatására nem kapsz választ, akkor a modul működik és nincs szükség a kernel újrafordítására. Ha ez nem működik próbáld meg a másik, az usbserial modult:

modprobe usbserial

Ezt használja néhány disztribúció többek között a Redhat 7.0 is.

Ha a kernelben be szeretnéd állítani az USB támogatást, a Handspring Visor with Linux mini-HOWTO (A Handspring Visor használata Linuxszal mini-HOGYAN) több információval szolgál. (TEENDŐ: Beolvasztani ebbe a HOGYANba?)

Miután beállítottad az USB-t, a /dev/ttyUSB1 eszközt kell használnod a PDA géppel való kommunikációhoz. Figyelem: ez az eszköznév csak azután létezikmiután a bölcsőn megnyomtad a hotsync gombot. A kapcsolatot létrehozó szoftver indítása előtt kell ezt a gombot megnyomni.

Ha gondjaid vannak az USB-n keresztül történő kommunikációval, próbálj ki egy frissített kernelt. Lehet, hogy időzítési problémák lépnek fel az USB eszközmeghajtónál. Például, egyszer azt tapasztaltam, hogy a szabványos Mandrake 8.1 nem működött egy PC-n, miközben egy gyorsabb PC-n ugyanez működött. A kernel frissítése egy szabványos 2.4.17 verzióra megoldotta a problémát, és mindkét PC-n szépen működött a program.


3. A pilot-link alkalmazáscsomag

A pilot-link alkalmazás biztosítja az eszközöket a PDA géppel való kommunikációhoz. A pilot-link programok szolgáltatják a háttérszolgáltatást számos magasabb szintű programhoz, de önmagukban is használhatóak parancssori üzemmódban.

A legtöbb disztribúció opcionális csomagként már tartalmazza a pilot-link alkalmazásokat. A csomag a telepítőlemezről, vagy a disztribúció ftp oldaláról elérhető. A csomagot a szokásos, disztribúciódnak megfelelő módon telepítsd. Szükséged lehet a csomag fejlesztői verziójára, ha olyan szoftvert szeretnél lefordítani, ami használja a pilot-linket.

Megjegyzés: Az alábbiak a pilot-link 0.9.x kiadására vonatkoznak, hacsak nem állítják az ellenkezőjét, A fejlesztői verzió most a 0.10.x. Ez már tartalmazza az USB eszközök támogatását, és annak érdekében aktualizálták, hogy a különböző alkalmazások között nagyobb átjárhatóságot biztosítson. Miután majd hivatalosan kiadják a 0.10.x verziót, ezt a dokumentumot az új verzió alapján frissíteni fogom.

Ha a 0.10.x verzióra fejlesztesz, a pilot-linket használó alkalmazásokat is frissítened kell. Különösen a J-Pilot és a gnome-pilot-nál van szükség módosításra, hogy együttműködjön a 0.10.x verzióval. A J-Pilot 0.99.2 verziója a pilot-link legutóbbi kiadásával működik együtt.


3.1. A pilot-link szoftver telepítése

A pilot-link alkalmazáscsomagot a legtöbb nagyobb disztribúció tartalmazza mint például a RedHat, Mandrake, SUSE és Debian. Ha olyan alkalmazásokat kívánsz fordítani, melyek a pilot-linken alapszanak, szükséged lehet a fejlesztői csomagok telepítésére is.

Ha olyan disztribúciót használsz, mely nem tartalmazza a pilot-linket, vagy egy újabb verzióra lenne szükséged, a legfrissebb kiadást a www.pilot-link.org webhelyen találod meg. A legfrissebb változathoz hasonlóan a legújabb CVS jelenlegi állapotát is ott találod.

Miután letöltötted a forráskódot, csomagold ki, majd fordítsd le a következők szerint:

tar -zxvf pilot-link.0.9.5.tar.gz cd pilot-link.0.9.5
./configure
make
make install

A program egyenesen abból a könyvtárból futtatható, melyben lefordítottad azt. Ha a program futtatása előtt tesztelni szeretnéd: make install. További részletekért lásd a a pilot-link csomagban található README fájlt.


3.2. A pilot-link használata

A pilot-link csomagban lévő programok legnagyobb része csatornaként működik. Ez azt jelenti, hogy ezek szállítják az az adatokat a Palm OS eszközből ki vagy be.

Minden egyes programhasználatkor, nyomd meg a PDA bölcsőjén lévő HotSync gombot. Ez indítja el a PDA oldalán az adatáramlást. Vigyázz, mert nem figyelmeztet minden program a "HotSync" gomb megnyomására, azaz emlékezned kell a gomb megnyomására.

További részletekért lásd a kézikönyv megfelelő oldalát. Létezik egy átfogó kézikönyvoldal a pilot-link csomagban.

Az összes pilot-link program ugyanazt a módszert használja a PDA helyének megállapítására:


4. Coldsync

Coldsync a pilot-link alkalmazáscsomag egyik alternatívája az adatok PalmOS eszközre/eszközről való adatátvitelére. A pilot-linkhez hasonlóan a Palm adatbázisok szinkronizálásra, mentésére és visszaállítására is képes.

Kevesebb alkalmazás használja hátteréül a coldsync programot. Ez a közeljövőben változhat, de különbség tükröződik coldsync és a pilot-link programok filozófiájában is. Azok az alkalmazások, melyek a pilot-linkkel szinkronizálnak úgy tűnik egyre inkább beépülnek a szinkronizáció szolgáltatásaiba. Ezért a program készítőjén múlik, hogy beleveszi-e programjába a pilot-link támogatását vagy sem.

A Coldsync másik megközelítést követ. Szinte bármely alkalmazáshoz lehet a coldsync-et használó csatornákat készíteni. A szinkronizációs eljárás teljesen átlátszó marad az alkalmazás számára. Ha az alkalmazás íróját nem érdekli a PDA támogatás beépítése nem számít. Mindaddig, amíg az alkalmazás adatformátuma elérhető, valaki más is megírhatja a csatornát.


4.1. A coldsync telepítése

Néhány disztribúció tartalmazza a coldsync-et, de még nincs annyira elterjedve mint a pilot-link. Ez egy fiatalabb alkalmazás, így sokkal valószínűbb, hogy forrásból kell majd újrafordítanod.

A coldsync legfrissebb kiadását a www.ooblick.com/software/coldsync webhelyen találhatod. A jelenlegi változat mellett egy hivatkozást is találsz, ami a CVS jelenlegi állapotát mutató oldalra vezet.

Ha letöltötted a forráskódot a következőképpen fordítsd le:

tar -xvzf
colsync-2.2.5.tar.gz
cd coldsync-2.2.5
./configure
make
make install

A coldsync programot az src könyvtárból indíthatod. További információért lásd a coldsync README fájlját.


4.2. A coldsync használata

4.2.1. A .coldsyncrc fájl

A coldsync alapesetben a home könyvtáradban található és a .coldsyncrc fájlból olvassa be a beállításokat. Ha egy másik konfigurációs fájlt szeretnél használni a -f kapcsoló felülbírálja az alapbeállítást. Továbbá a beállítófájlban található néhány paraméter, amely parancssorban megadott paraméterrel felülírható.

A következőkben egy példát láthatsz a a .coldsyncrc fájlra:

listen serial {
	device: "/dev/palm";
	protocol: default;
	transient;
}

pda "My Palm" {
	snum: "L0PK17C13832-M";
	username: "Sean";
	userid: 1234;
	directory:
	"/home/sean/m505";
	default;
}

A példában megadjuk a coldsync-nek, hogy egy soros kapcsolatot keressen a /dev/palm eszközön. A transient kulcsszó arra utasítja a coldsync-et, hogy az eszköz lehet hogy nem létezik mindaddig, amíg a felhasználó meg nem nyomja a Hotsync gombot. A pda rész jelzi a coldsync-nek az eszköz sorozatszámát, felhasználónevét, felhasználói azonosítóját, valamint a biztonsági mentés könyvtárának a nevét.

A coldsync configurációs állományt a (man coldsync) kézikönyvoldal nagyon részletesen elmagyarázza, de érdemes átvennünk néhány pontot belőle:


4.2.3. Coldsync csatornák

Számos csatorna érhető el a coldsync alá. Ezek a coldsync-et használják a PDA más alkalmazásokkal való szinkronizációjához. A csatornáknak általában szükségük van a fent részletezett p5-Palm Perl modulokra.

A csatornák listája megtalálható a http://www.ooblick.com/software/coldsync/conduits/ webhelyen.

A csatornáknak szükségük van egy bejegyzésre a .coldsyncrc konfigurációs állományban. Ahhoz, hogy kiderítsd, mit is kell oda beírni, futtasd a /path/conduit -config parancsot, ahol a path a csatorna helyét adja meg.


5. Munkaasztali alkalmazások

Ez a rész azokat az alkalmazásokat írja le, melyek a PDA-val szinkronizálják az adatokat. Az alkalmazások általában a pilot-linket használják a PDA-val való kommunikációhoz. A coldsync csatornákat biztosíthat az olyan alkalmazások számára, melyeket nem kifejezetten a PDA-val való kommunikációhoz fejlesztettek ki.


5.2. Gnome-pilot

A Gnome-pilot célja a Gnome munkaasztal alatti PDA kapcsolat megteremtése. A Gnome-pilot egy csatornát biztosít a Gnome PIM alkalmazások számára, egy vezérlőpult kisalkalmazást a kapcsolat beállításához, valamint egy panel kisalkalmazást a hotsync állapotjelzőhöz.

A Gnome-pilot egy démon folyamatot használ a PDA géppel való kommunikációhoz a pilot-link-en keresztül. A kliens alkalmazások elsősorban a démont használják a pilot-link közvetlen meghívása helyett. Az alkalmazások használatához - ilyenek például a csatornák is - a démonnak futnia kell.

A Gnome-pilot a Gnome része. A projekt honlapja a http://www.gnome.org/projects/gnome-pilot/ címen található.

A Gnome-pilot-ot a Gnome vezérlőpulton keresztül lehet beállítani. Ha a gnome-pilot telepítve van, kell lenni egy "Pilot Link" résznek a vezérlőpult eszközök menüpontja alatt.


5.2.1. A Pilot Link kisalkalmazás

A Gnome vezérlőpultjában található Pilot Link kisalkalmazás a PDA beállítását teszi lehetővé Gnome alatt. Mielőtt a Gnome csatornáját használnád be kell állítanod a PDA gépet.

Első lépés az eszköz hozzáadása. Indítsd el a Gnome vezérlőpultot, és kattints a bal oldali panelon található "Pilot Link"-re. A jobb oldali panel a pilot link kisalkalmazást mutatja.

Miután beállítottad az eszközt, a tényleges PDA beállításán van a sor:

A PDA gép után a csatornákat kell beállítanod.


6. Egyéb szoftverek


A. Melléklet

A.1. Források

A Linux/Palm alkalmazások információs forrásai.


A.1.1. Pilot-link


A.1.2. Coldsync


A.1.3. JPilot


A.1.5. KPilot


A.2. a Palm OS rendszert használó eszközök

Ez egy áttekintés azon eszközökről, melyek a HOGYANban szereplő szoftverekkel képesek az együttműködésre.


A.3. A Palm OS eszközök története.

Ez a rész az eredeti leírásnak egy változatlan formája. Nyilvánvalóan elavult, és nem vagyok biztos benne, hogy érdemes megtartani. Ez egy picit távol áll a Linux HOGYANok témájától, és naprakészen tartása egy picit értelmetlennek tűnik számomra. Ehelyett készítettem egy részt, mely a Palm operációs rendszert használó készülékekről szól, és melyek együttműködnek azokkal az eljárásokkal, melyet ez a HOGYAN tartalmaz.

A Pilotnak két típusa van. Az egyik a 1000 a másik a 5000 az első 128k RAM-al a másiknak 512k RAM-al rendelkezik. A ROM verziója Palm OS 1.0.

Később két eszköz került forgalomba PalmPilot néven. Az egyik a PalmPilot Personal a másik pedig a PalmPilot Professional. Az előbbinek 512k utóbbi 1 Mega RAM-al rendelkezik. Az LCD kijelzőjű háttérvilágítással bír, az operációs rendszerük 2.0 verziójú. A Professional rendelkezik TCP/IP veremmel és néhány extra beépített alkalmazással.

Az IBM saját márkaneve alatt kiadta a PalmPilot Professional egy másik változatát, mely WorkPad névre hallgat.

A Palm III-nak újratervezett borítása és infravörös kapuja van, nem beszélve a 2 Megás RAM-ról és a Palm OS 3.0 verzióról.

A Qualcomm is bejelentett egy terméket, melynek neve: pdQ smartphone. Ez alapvetőn egy okos mobiltelefon, melyet kereszteztek egy Palm OS PDA géppel. Még senki se legyen nagyon izgatott ettől, mivel nem adják ki 1999 előtt.

A memóriakártya cseréjével bármely Pilotot tovább lehet fejleszteni. Ez tartalmazza mind a RAM-ot mind pedig a ROM-ot. Természetesen ez nem fogja háttérvilágítással ellátni az eredeti Pilot sorozat gépeit.